Přednáška s besedou na téma Pavel Švanda a Otec Špidlík

11. 03. 2019

V pátek 8. března 2019 odpoledne se v zaplněné Orlovně v Boskovicích uskutečnila velice zajímavá přednáška s besedou na téma Pavel Švanda a Otec Špidlík – neuzavřené vyšetřování tragické smrti Pavla Švandy, prasynovce kardinála Špidlíka. Besedu zorganizovala senátorka Jaromíra Vítková společně s Jednotou Orel Boskovice v rámci oslav 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka. Besedu vedl známý badatel JUDr. Vilém Fránek. Na začátku všechny přítomné přivítala senátorka Jaromíra Vítková, která uvedla přítomné do problematiky případu Pavla Švandy. Pavel Švanda byl talentovaný, literárně nadaný student, prozaik, básník a křesťanský aktivista. Dostal se nedobrovolně do konfrontace s totalitním režimem. Ve věku 22 let záhadně zemřel a jeho tělo bylo nalezeno na dně Macochy. Jeho případ nebyl nikdy objasněn a mnoho lidí se domnívá, že byl zavražděn či dohnán k sebevraždě Státní bezpečností.

„Přednáška i beseda zaujala stovku posluchačů. JUDr. Vilém Fránek společně s doktorem Krajzou a s rodinou a spolužáky P. Švandy popsali události kolem jeho nevysvětlené smrti,“ doplnila Vítková.

Vyprávění JUDr. Viléma Fránka bylo velice poutavé, přítomni byli seznámeni s historickými událostmi předcházejícími doposud nevyjasněné úmrtí P. Švandy v roce 1981. Při některých skutečnostech, na které badatel přišel a seznámil nás s nimi, zamrazilo v zádech. Po skončení přednášky někteří ještě dále živě debatovali o osudu mladého studenta.

 

fotografie

fotografie

fotografie