Spolek Barvínek představil v Boskovicích na orlovně svůj projektový záměr

18. 11. 2024 | tisková zpráva

Senátorka Jaromíra Vítková na základě iniciativy zástupců spolku Barvínek uspořádala v Boskovicích na orlovně setkání se starosty, kde jim byl zástupkyněmi spolku představen projektový záměr „Pro ptáčata bez hnízda z obcí určených k zániku“

Spolek Barvínek chce díky projektu zvýšit povědomí o regionálních dějinách 20. století na příkladu vystěhování Drahanska během 2. světové války a začlenit tak téma jako součást identity obyvatel regionu. Vystěhování části obyvatelstva Drahanské vrchoviny z důvodu rozšíření vojenského cvičiště v letech 1940 - 1945 a úsilí o propojení německých ostrůvků na Moravě je nepříliš probádané téma. Je málo známé jak na místní, tak i celorepublikové úrovni. Jednalo se celkem o 33 obcí s více než 18 500 obyvatel z bývalých politických okresů Vyškov, Prostějov a Blansko (do roku 1960 okres Boskovice).

V obvodu senátorky Jaromíry Vítkové se konkrétně jednalo o obce Lipovec, Senetářov, Krasová, Vysočany – Molenburk, Marianín, Kulířov, Jedovnice, Housko a Kotvrdovice.

„Velmi mě zaujala historie vojenského újezdu Březina. Do této doby se o vystěhovávání obyvatel z této oblasti nehovořilo, a přitom ovlivnilo životy mnoha lidí. Myslím, že je třeba minulost připomínat, abychom nepodlehli domnění, že svoboda a lidská práva jsou stálá, stabilní“, zdůvodnila Vítková svůj zájem o projekt.

„V roce 2025 chceme připomenout 80. výročí od návratu našich vystěhovaných předků zpět do svých domovů. Věříme, že “ptáčata bez hnízda”, jak se označila jedna z pamětnic, si takovou vzpomínku zaslouží i po tolika letech. Připomenout sílu a odvahu našich předků vrátit se domů, byť jejich domy neměly okna, dveře, a střecha mnohdy sotva držela pohromadě. Přesto se vrátili a odhodlaně, krůček po krůčku téměř deset let vraceli život do svých vesniček.

Se starosty jsme diskutovali nápad na realizaci společné pietní akce napříč regionem, v každé vesnici, ve stejnou dobu – drobné neokázalé aktivity, připomínající autentické příběhy předků. Také založení webu s interaktivní mapou, který by se stal regionálním portfoliem, platformou propojující pamětníky válečných událostí či jejich potomky žijící na různých místech doma i v zahraničí. Dále bychom rádi, aby se příští rok v Bousíně, na návsi pod lipami rostoucími na místech válkou zlikvidovaných domů, sešli poslední žijící pamětníci válečného vystěhování a třeba i jejich potomci. A další naši sousedé ze všech 33 vystěhovaných vesnic. A také přesídlenci, kteří našli svoje náhradní domovy v místech po odsunutých Němcích. Abychom společně vyprávěli příběhy rodin, naslouchali jim a snad se i trochu poučili o tom, jak křehká může svoboda být. A že mít domov, není vždycky samozřejmostí! Pietní setkání v Bousíně završí program kytarového virtuosa Štěpána Raka se symbolickým názvem Domov můj. Společnou originální výtvarnou instalací chceme oživit bousínskou náves pod lipami, ze které zmizela v důsledku válečného vystěhování řada domů. Chceme téma dostat do každé obce, školy a knihovny v regionu“, shrnula Marie Horáková, předsedkyně spolku Barvínek.

Tématu se spolek systematicky věnuje asi 2 roky. Spolupracuje s historičkou Moravského zemského muzea v Brně. Mapují a nahrávají poslední žijící pamětníky, sbírají dokumenty. V roce 2024 téma zviditelnili v rámci celé ČR přihlášením bousínské Lípy svobody do ankety Strom roku, kde mezi 65 účastníky obsadila čestné 5. místo.

Spolek hledá partnery pro spolupráci i finanční podporu, oslovuje různé sponzory. Těší se na partnerskou spolupráci se starosty a organizacemi v regionu Drahanska.

Na podzim 2025 chce spolek vzpomínkové akce završit společně s potomky vystěhovaných rodin vysazením 100 stromů, tzv. aleje Svobody, podél obnovené polní cesty mezi obcemi Bousín a Repechy. Vysazení aleje podpoří Nadace Partnerství.

 

Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové