Špatný mobilní signál: v Kuničkách na Blanensku hledají řešení

12. 05. 2021 | mobilní signál

K oknu, na zahradu nebo před dům? Zachytit na mobilním telefonu signál a kamkoliv se dovolat, je v Kuničkách na Blanensku velká loterie. Ve vesnici je totiž řada hluchých míst. U všech dostupných operátorů. V obci, kde v současnosti žije zhruba tři sta lidí, se jedná o letitý problém.

„Velmi nepříjemné je to zejména pro starší lidi, kteří chtějí zavolat například lékaři nebo příbuzným. Loni tady jeden z operátorů provedl měření a nabídl nám zařízení na zesílení signálu. Obec by to ale vyšlo na více než půl milionu,“ řekla Deníku starostka obce Martina Filoušová.
Pro malou obec se jedná o astronomickou částku, kterou ze zhruba třímilionového rozpočtu těžko vytáhne na počkání. O nabídce budou jednat tamní zastupitelé a místní se k ní vyjádří v dotazníku.
Podobný problém má na Blanensku několik desítek obcí. Před časem na něj upozornila senátorka Jaromíra Vítková, která vyvolala jednání s ministerskými úředníky, Českým telekomunikačním úřadem a mobilními operátory. „Teď je zmíněná problematika aktuálnější v tom, že pro řadu hlavně starších lidí je velký problém se kvůli špatnému signálu zaregistrovat na očkování proti koronaviru. Potřebují k tomu mobilní telefon, kam jim přijde SMS zpráva s přihlašovacím heslem do systému,“ uvedla Vítková.
Kvůli špatnému signálu mají také starostové zmíněných obcí stížený přístup například do elektronického bankovnictví a problém při komunikaci se složkami záchranného systému. „Po jednáních máme nastíněno systematické řešení. Vysoké náklady na techniku pro zlepšení mobilního signálu, které nejsou schopny samy obce unést, by se rozdělily mezi operátora, obec a stát. Přes radiokomunikační účet,“ dodala Vítková.
Autor: Jan Charvát
blanensky.denik.cz