Borotínští hasiči slavili. Ukázali funkční koněspřežnou stříkačku z roku 1900

16. 09. 2019 | hasiči

Při příležitosti oslav 130. výročí založení hasičského sboru byl v sobotu 27. července v Borotíně připraven pestrý program pro hasiče a širokou veřejnost. Akce začala ve 13 hodin slavnostním průvodem obcí z autobusové zastávky na náves, kde se odehrávalo hlavní dění.

Před nastoupenými hasiči bylo panem farářem Miroslavem Hřibem z Velkých Opatovic slavnostně požehnáno nové zásahové vozidlo - Ford Transit DA L1Z, které zajistila obec v loňském roce i za pomoci dotací ministerstva vnitra a Jihomoravského kraje. Poté proběhla slavnostní schůze, kde jsme seznámili všechny přítomné s historií našeho sboru, následovalo předání vyznamenání zasloužilých členů a veřejné poděkování dlouhodobým sponzorům s předáním pamětních listů.

Po schůzi následovala soutěž TFA - Nejtvrdší hasič přežije, které se zúčastnilo 16 závodníků. Ostatní závodníci byli zejména z hasičského okrsku Šebetov, který čítá 13 okolních obcí. Zvítězil Rostislav Hajný z SDH Doubravice nad Svitavou, který se této disciplíně věnuje více profesionálně v rámci TFA ligy. Na 2. místě se umístil Zbyněk Ziman z SDH Vanovice, který se svým časem vítězi přiblížil nejvíce, 3. místo obsadil Tomáš Trmač z SDH Knínice. Nezapadli ani závodníci 40+, někteří porazili i o 20 let mladší borce. 

Doplňkový program byla statická výstava historické i novodobé techniky ve spodní části návsi. Nejstarší exponát byla naše stále funkční koněspřežná stříkačka Hydrofor z roku 1900, dále různé druhy historických čerpadel, k vidění byla i výšková technika, vyprošťovací zařízení nebo cisterny. Na hasičské zbrojnici byl den otevřených dveří a návštěvníci mohli vidět nově zrekonstruované zázemí šatny, sprch, toalet, klubovny i garáže. K tanci a poslechu hrála po celé odpoledne dechová hudba Malohanačka a v podvečer ji vystřídala skupina Merkur Konice.

Přijelo nás podpořit celkem 18 sborů z blízka i daleka - z Jihočeského kraje dorazili zástupci SDH Pikov a Borotín u Tábora, což je naše partnerská obec. Dále přijali pozvání paní senátorka Jaromíra Vítková, starostka Krajského sdružení hasičů Jihomoravského kraje Zdena Jandová a starosta Okresního sdružení hasičů Blansko Milan Vykydal. Návštěvnost během dne překročila 300 lidí i přes nepřízeň počasí v odpoledních hodinách, která však program neohrozila.

Celkově hodnotíme akci jako velmi vydařenou a jsme vděční za hojnou účast, za kterou bychom všem chtěli ještě jednou poděkovat.

LIBOR TOUL, starosta SH ČSM - SDH Borotín

 

Zdroj: https://blanensky.denik.cz/ctenar-reporter/borotinsti-hasici-slavili-ukazali-funkcni-konespreznou-strikacku-z-roku-1900-20190916.html

 

fotografie

fotografie

fotografie