Vysoké školy a zahraniční studenti

16. 04. 2020 | školství

Školství v současné době zažívá velké změny a veškerá výuka probíhá distanční formou. V Poslanecké sněmovně odsouhlasili návrh zákona o zvláštních pravidlech pro vzdělávání a rozhodování na vysokých školách a ve středu 15. dubna 2020 jej projednával v Senátu Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, jehož členkou je senátorka Ing. Jaromíra Vítková.

„Návrh řeší aktuální situaci vysokých škol a zejména distanční formu studia, kterou již vysoké školy vykonávají. Upravuje zejména přijímací zkoušky, zápis do studia, státní zkoušky a obhajoby disertačních prací. Komunikace na dálku je umožněna pro přednášky, semináře i skládání zkoušek. Akademické roky 2019/2020 a 2020/2021 bude moci rektor časově upravit. Rozhodovat budou moci i orgány na dálku. Senátní školský výbor podpořil tento návrh zákona. Co je však větším problémem, jsou zahraniční studenti u nás, kteří tvoří významnou část studentů na vysokých školách. Na Masarykově univerzitě je to 23 % z celkového počtu studentů a Slováci tvoří 17 %. Vedení vysokých škol poukazuje na to, že je potřeba, aby stávající studenti mohli pokračovat ve studiu a samozřejmě, aby se mohlo uskutečnit také přijímací řízení pro zahraniční studenty, což jsem zdůraznila na školském výboru,“ sdělila senátorka Vítková.

Dnes 16. dubna bude zasedat Senát a na programu je mimo jiné zákon o vysokých školách. „V současné situaci horní komora projednává zákony v omezeném počtu senátorů z preventivních důvodů a za přísných hygienických podmínek. Jelikož jsem se zúčastnila všech minulých jednání, musela jsem uvolnit místo těm, kteří tehdy přítomni nebyli, abychom se prostřídali. Je to z důvodu toho, abychom neohrozili usnášeníschopnost Senátu v případě nákazy. Bohužel tedy nemohu obhájit svůj návrh k vysokým školám aktivně na plénu, stejně jako problematiku cestovního ruchu. Na tyto problémy jsem se intenzivně připravovala,“ vysvětlila senátorka Vítková.

 

 

Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové

 

fotografie