Petice na podporu přípravy a realizace dálnice D43 (Brno – Moravská Třebová) a Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje

12. 02. 2018 | doprava

V únoru 2018 předá senátorka ing. Jaromíra Vítková podpisové archy Petice na podporu přípravy a realizace dálnice D43 (Brno – Moravská Třebová) a Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje v Senátu do rukou předsedy Milana Štěcha „Pod petici se podepsalo k dnešnímu dni 16 542 občanů okresu Blansko, ale i města Brna a dalších obcí nejen Jihomoravského kraje a kraje Pardubického“, uvedla Vítková a dodala: „V srpnu 2016 jsme založili petiční výbor pro Petici na podporu přípravy a realizaci dálnice D43 (Brno – Moravská Třebová) a Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. Tato petice vznikla nejen na podporu dlouhodobých iniciativ samospráv našeho regionu. Důležitá byla i zjištění z návštěv podnikatelů Blanenska a Boskovicka, kteří stejně jako samosprávy obcí vnímají absenci dálnice jako omezení rozvoje jejich podnikání a celého regionu“.

Absence D43 je zásadním dopravním problémem nejen okresu Blansko, ale s ohledem na propojení s dálnicí D35, se jedná o problém nadregionální. Výstavba se připravuje už desítky let. Dálnice chybí obyvatelům, podnikatelům i turistům. Stávající I/43 je nebezpečná, ohrožuje životní prostředí obcí a omezuje rozvoj území okresu Blansko. Na stávající silnici I/43 přibývá dopravních nehod, často spojených se smrtelnými úrazy. V současné době i zástupci MD ČR připouští, že dopravní obslužnost Boskovicka i Blanenska je nedostatečná a co se přípravy podkladů pro realizaci dopravních staveb týká, patří v rámci ČR k nejhorším.

Získání podpisů pod petici nebylo jednoduché, protože petice na toto téma nebyla první a mnoho obyvatel okresu bylo skeptických a podpis nechtěli připojit. I cílené akce na čerpacích stanicích pohonných hmot nebyly tak úspěšné, jak bylo očekáváno. Začátkem roku 2018 bylo pod peticí málo přes 5000 podpisů. Velký obrat způsobilo oslovení starostů obcí Blanenska a Boskovicka před prezidentskými volbami. Archy umístěné před volebními místnostmi podepsalo během voleb více jak 10 000 občanů. „ Mám velkou radost z množství podpisů, které jsou pod peticí a děkuji všem a zejména starostům, protože bez společného úsilí by pod peticí tolik podpisů nebylo.“, uvedla Vítková.

tisková zpráva 9. 2. 2018 

Kontaktní údaje:

Senátní kancelář: Valdštejnské nám. 17/4, 118 01 Praha 1

Obvodní kancelář: Komenského 2317/33a, 680 01 Boskovice

Kontaktní kancelář Blansko: Komenského 341/15, 678 01 Blansko

Mobil: +420 606 836 349

E-mail: mirkavitkova@centrum.cz

www.jaromiravitkova.cz