Předškolní dítě v mateřské škole X předškolní dítě v dětské skupině

09. 04. 2021 | předškolní vzdělávání

„S dětskými skupinami dlouhodobě spolupracuji a jsem v kontaktu. Navíc tento týden jsem jim v senátním obvodu Blansko rozvezla respirátory jako dar od Senátu. Všude jsou připraveni na otevření a těší se, že alespoň přivítají předškolní děti. Dnes jsme zjistili, že MPSV dětské skupiny od 12. 4. neotvírá ani pro děti, které mají povinné předškolní vzdělávání. A já se ptám, jaký je rozdíl mezi předškolákem v mateřské škole a předškolákem v dětské skupině?“ sděluje senátorka.

MPSV vydalo až dnes odpoledne (9. 4. 2021) informaci o tom, že s účinností ode dne 12. dubna 2021 se omezuje poskytování služby péče o dítě v dětské skupině tak, že se v nich zakazuje přítomnost veřejnosti, s výjimkou dětských skupin při zdravotnickém zařízení nebo zařízení sociálních služeb, nebo poskytování služby péče o dítě pro zaměstnance těchto zařízení.

„Jsem zklamaná z přístupu MŠMT, které již tři čtvrtě roku blokuje ustanovení Stálé mezirezortní skupiny pro předškolní vzdělávání. Kdyby tato skupina (složená z MŠMT, MPSV, MF a popřípadě MZ) v současné době již pravidelně zasedala, jistě by se daly tyto důležité záležitosti operativně řešit a vyjednat dopředu. Nerozumím tomu, proč se děti, které mají povinné předškolní vzdělávání, nemohou vrátit také do dětských skupin. Tato situace je naprosto nepřehledná, některé dětské skupiny si žádají o výjimku a chaos je čím dál horší. Takto zásadní informace v pátek odpoledne je naprosto neseriózní postup,“ říká senátorka Vítková.