Senátoři Vítková a Hilšer se setkali s Davidem Matasem

06. 11. 2023 | tisková zpráva

V minulém týdnu se senátorka Jaromíra Vítkové a senátor Marek Hilšer setkali s panem Davidem Matasem, kanadským lidskoprávním advokátem, který je přední světový výzkumník nucených odběrů orgánů vězňů v Číně.

„Základní lidská práva a svobody máme v naší zemi zakotvena v Ústavě ČR. V některých zemích světa tomu tak není a také v Číně jsou tato práva porušována. Už v roce 2019 jsem v Senátu podporovala přijetí usnesení, která poukazovala na genocidu Ujgurů, pronásledování křesťanů a věznění příznivců Falun Gongu“, uvedla senátorka J. Vítková.

Senátorka Vítková byla jako místopředsedkyně Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice oslovena Asociací Falun Gong ČR, zda by neměla zájem potkat se s panem Davidem Matasem, který přijede na návštěvu do České republiky.

„S panem Davidem Matasem jsem hovořila o současné situaci, kdy stále existuje „transplantační turistika", kdy jsou odebírány orgány vězněným členům Falun Gongu. Je třeba na nejvyšší úrovni proti tomu vystoupit. Jsem připravena s kolegy senátory připravit podklady“, doplnila Vítková.

Pan David Matas se v rámci své návštěvy České republiky mimo jiné účastnil i setkání, jež v Senátu zorganizoval senátor Marek Hilšer, který uvedl: „Na represe čínského režimu vůči menšinám a náboženským skupinám jsme v horní komoře poukazovali již roce 2019, kdy Senát přijal návrh mého usnesení k Petici za ukončení genocidy praktikujících Falun Gong páchané čínským režimem. Mám za to, že čeští představitelé by měli téma porušování lidských práv v Číně silně akcentovat v mezinárodních institucích.“