Ženy v čele: řídí nemocnice i města

04. 04. 2018 | ženy v politice

Řídící pozice už dávno nejsou jen doménou mužů. Přesto poměr uplatnění není stále ještě rovnoměrný. Na Blanensku jsou ženy v čele řady měst, úřadů i ve vysoké politice.

Blanensko – Šance na uplatnění žen a mužů ve vedoucích pracovních pozicích stále nejsou rovnocenné. Tvrdí to například socioložka Iva Šmídová z Masarykovy univerzity v Brně. „Nejedná se však jen o regionální záležitost, s tímto jevem se setkáváme napříč zeměmi nebo státy,“ upozornila Šmídová.

Výjimkou jsou v tomto směru rozhodně Boskovice. Místní radnici už čtvrtým rokem vede Hana Nedomová. Pozici místostarostky zastává Dagmar Hamalová a trojici uzavírá radní a senátorka Jaromíra Vítková. Třetí jmenovaná je členkou senátu od listopadu roku 2016. Zároveň pracuje i jako boskovická radní. Přiznává, že prosadit se v silně mužském kolektivu není jednoduché. „Snažím se při mé práci vycházet z praktických zkušenosti. Hodně se zapojuji do diskuzí a veřejných slyšení, kde vystupuji k problémům. Blízká je mi například oblast školství či životního prostředí. Snažím se v těchto směrech své zkušenosti zúročit. Jsou však problematiky, ve kterých se více prosazují muži či obecně zkušení senátoři. Jedná se například o věci, které se týkají mezinárodní situace, nebo ty, které se řeší už mnoho let,“ popisuje své působení v prostředí horní komory parlamentu. Podle Vítkové by ve vysokých funkcích mělo být více žen. „V našem senátním klubu je poměr žen a mužů padesát na padesát, což beru jako výhodu. Jinak je v naší straně málo žen. A v krajském zastupitelstvu jsou pouze dvě,“ pokračuje žena a zároveň dodává, že v boskovickém zastupitelstvu a Radě města je v posledních letech patrný nárůst ženských členů. Ženy jsou podle ní schopné dělat konstruktivní a rychlá rozhodnutí. Podobně to vidí i ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková. Ta nemocnici řídí již devět let. „Ženy jsou podle mého více empatické a zaměřují se na lidi. Taky do práce dávají více emocí. Muži v těchto pozicích se zas více soustředí na výsledky,“ rozlišuje přístup obou pohlaví Danihelková.

Co bylo spouštěčem, který ji nasměroval na manažerskou cestu, přesně neví. „Odmalička jsem v kolektivu ráda ovlivňovala dění,“ vybavuje si. Diskriminaci ze strany mužů ve své pozici nikdy nepocítila.

Unikátem je na Blanensku Oldřiška Kořístková. Šedesátiletá žena je již téměř třicet let starostkou Stvolové. Obec s necelými 170 obyvateli začala vést po převratu, v momentě, kdy se Stvolová odtrhla od Letovic. „Domluvili jsme se, že chceme být samostatná obec. Mezi zastupiteli padla volba starosty na mě a od té doby to dělám. Samozřejmě že jsem toho někdy měla plné zuby a člověka pak napadají myšlenky, že by s tím nejradši skončil. Ale časem všechno přejde,“ vzpomíná a hodnotí léta ve funkci Kořístková. Mezi mužem a ženou ve funkci starosty vidí rozdíl. „Kdybych byla muž, tak si řadu mužské práce udělám sama. Nemusela bych za nikým chodit a doprošovat se. Když potřebuji něco zařídit, tak jdu za rodinou, ale za ty roky už ohlas doma není takový a moc se jim do toho nechce. Zatím jsme to naštěstí vždy nějak vyřešili,“ uzavírá zkušená starostka.

Zástupkyně něžného pohlaví stojí ve významných funkcích i na Vyškovsku. Městskou nemocnici řídí stejně jako v Blansku žena. „Z mých zkušeností je ten poměr mezi ženami a muži ve vedení nemocnic na jižní Moravě zhruba padesát na padesát. Možná je těch žen ve vedení i více,“ poznamenává ředitelka Nemocnice Vyškov Věra Seidlová.

V čele hojně navštěvovaného barokního zámku ve Slavkově u Brna stojí také žena, Eva Oubělická. Rozdíl v přístupu ženy a muže ve vůdčí pozici je podle některých odborníků nepatrný. „Jen velmi obtížně to lze rozlišit, často je rozdíl mezi dvěma vedoucími pracovníky – muži – výraznější, než by se našel mezi mužem a ženou,“ uzavírá socioložka Šmídová, která se zabývá genderovými studiemi.

Téma: Senátní klub

4. 4. 2018 Týden u nás, okresní noviny Strana 3 Téma

ADAM KUBÍK