17. listopad jsme si připomněli i v Boskovicích

18. 11. 2023 | tisková zpráva

17. listopad si připomínali na řadě míst po celé republice. V Boskovicích uspořádali již 9. rokem Vzpomínkové setkání u památníku obětem totalitních režimů členové spolků Orel jednota Boskovice, Junák – český skaut, středisko Boskovice společně se senátorkou Jaromírou Vítkovou, která je členkou jednoty Orel Boskovice a od roku 1968 skautkou místního střediska.

Skaut Václav Klíč provázel přítomné důstojným programem. Vystoupila senátorka Jaromíra Vítková, která ve svém proslovu uvedla, že každá totalitní moc se bála inteligence a nezávisle smýšlejících skupin, a proto byly zakázány organizace Junák, Orel, Sokol a další. Členové tehdejších spolků měli morální sílu. Neupřednostňovali jen zábavu a materiální růst, nabádali k životu podle pravidel, která vychází z křesťanské kultury.  

Nespoléhejme se, že naše svoboda a demokracie jsou samozřejmostí. Musíme je stále hýčkat a pečovat o ně. Ačkoliv můžeme mít občas pocit, že budování demokracie někdy neprobíhá, tak jak bychom si představovali, je naše republika stát svobodný a demokratický. Vnímejme co se děje ve světě a Evropě. Je mnoho států, kde vládne nesvoboda a jsou potlačována lidská práva,“ uvedla v proslovu senátorka.

Zastupitelka a skautka  Ludmila Klíčová připomněla důležitost svobody, kterou musíme chránit a pečovat o ni. Připomněla: My jsme se narodili do svobodné země a nesvobodu neznáme. Je tak velmi snadné žít v pocitu, že svoboda a demokracie jsou samozřejmostí a že jiná podoba státu už snad ani není možná. Ať je pro nás 17. listopad pevným bodem, připomínkou, že máme být stateční a nemáme se bát postavit se za Pravdu a Lásku.“

Minutou ticha byla uctěna památka všech obětí. Zazněla česká hymna. Kulturní program doplnili písněmi Ivana Voříšková a Michal Knödl. Na závěr promluvil místní kaplan Miroslav Parajka a zakončil setkání společnou modlitbou Otče náš.

„Každý můžeme pěstovat demokracii a vyjádřit se proti nedodržování lidských práv, a to i v každodenním životě. Hlavně nesmíme být lhostejní,zakončila senátorka Vítková a dodala: „Poděkování patří členům Orla a skautům, kteří zajistili vše, aby akce proběhla důstojně.“

 

Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové