Hrdinou se člověk nerodí, ale stává

19. 03. 2022 | akce

Do Boskovic zavítal Jaroslav Šebek, historik Akademie věd České republiky. Přednáška, „Hrdinou se člověk nerodí, ale stává“ se uskutečnila 19. 3. 2022 v kině Panorama. Zorganizovala ji senátorka Jaromíra Vítková společně s Orlem jednotou Boskovice.

„Pozvala jsem historika Jaroslava Šebka, aby nás seznámil s životem a odkazem kardinála Františka Tomáška, který zemřel před třiceti lety. Jako životy dalších z řad církve, inteligence, sedláků a dalších odpůrců bývalého režimu i kardinála Tomáška režim tvrdě poznamenal. Jaroslav Šebek nás upozornil i na souvislosti s rodákem kardinálem Špidlíkem,“ uvádí senátorka.

Kardinál František Tomášek byl jednou z významných osobností římskokatolické církve v Československu v době komunistického režimu. V roce 1949 byl tajně vysvěcen na kněze. V 50. letech byl vězněn. V 60. letech se účastnil jako člen československé delegace zasedání Druhého vatikánského koncilu. V roce 1977 byl jmenován kardinálem, ale vystupoval otevřeně proti tehdejšímu zřízení. V roce 1987 zahájil program Desetiletí duchovní obnovy a požadoval obnovení demokratických a náboženských svobod. Sloužil slavnostní mši ke svatořečení svaté Anežky v Praze v předvečer sametové revoluce.

„Přednáška byla velmi zajímavá a Jaroslav Šebek velmi rád zodpověděl řadu dotazů,“ zakončila Vítková.

Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové

 

fotografie

fotografie

fotografie