Ohledně stavby D43 jsem optimista

15. 05. 2019 | doprava

SENÁTORKA JAROMÍRA VÍTKOVÁ ŘÍKÁ: 

Blanensko – Bývalá regionální politička a nyní senátorka Jaromíra Vítková podala v Senátu před časem petici. Pro výstavbu dálnice D43. Podepsalo ji bezmála dvacet tisíc lidí. 
„Stavba dálnice má i řadu odpůrců. Dost z nich ale nemá odpovídající informace. Jen vše tvrdohlavě neguje. Nová dálnice je potřeba. Současná situace je neudržitelná,“ řekla Vítková. 

Co vám naskočí v hlavě jako první, když je zmínka o silnici I/43? 

Nebezpečná silnice, kde každý rok dochází ke smrtelným nehodám. A také velmi dlouhá cesta do Brna. Tato silnice už dávno svojí kapacitou nestačí současnému provozu. Ten navíc dlouhodobě komplikují různé opravy, uzavírky a objízdné trasy. 

Přitom je to pro Blanensko klíčová dopravní tepna… 

Nejen pro Blanensko, ale také pro lidi z okolních krajů. Nechápu, proč sever Jihomoravského kraje má být tak bitý. Dálnice D43, o které se léta mluví, už tu měla dávno stát. Není to jen otázka toho, jak se mají lidé dostat do práce, škol, k lékařům nebo na úřady. Když se na I/43 stane vážná dopravní nehoda, je to prakticky kolapsový stav. Jak mají projet hasiči, záchranka? 

V čem je problém, že zmíněná dálnice zůstává jen na papíře? 

Byrokracie. Papírování, schvalování a hlavně komunikace mezi zúčastněnými subjekty. V penězích si myslím, že problém nebude až tak klíčový. Na podobné projekty je stát nakonec vždycky někde najde. 

Je v současnosti v přípravě stavby nějaký posun? 

Centrální komise Ministerstva dopravy projednala úsek dálnice mezi Černou Horou a Svitávkou. Posunulo se to do další fáze, což je pozitivní. Blíží se to k vypracování projektové dokumentace pro územní řízení. Navíc se v tomto úseku mluví o vybudování čtyřpruhu. 

Termín zahájení prací není znám. Největší optimisté tvrdí, že D43 bude v roce 2035… 

Jsem optimista a věřím tomu, že první úsek se začne stavět mnohem dřív.

Zdroj: Týden u nás, okresní noviny | Rubrika: Téma týdne | Strana 13 | Autor: (jch)