Dětské skupiny X jesle

04. 05. 2021 | dětské skupiny

Novela zákona o dětských skupinách je v Poslanecké sněmovně již od července 2020, ale třetí čtení stále neproběhlo. Dětské skupiny tak nyní žijí ve velké nejistotě, co s nimi bude. A také rodiče žijí v nejistotě, protože neví, kam budou moci své děti umístit. Ve sněmovně je podána velká řada pozměňovacích návrhů. Již od začátku celé projednávání sleduje senátorka Jaromíra Vítková, která v Senátu bude zpravodajkou v rámci Stálé komise pro rozvoj venkova.

„Se zástupkyněmi dětských skupin konzultuji jednotlivé změny, které mají velké dopady na aktuální provoz. Dlouhodobě se také snažím o ustanovení Stálé mezirezortní skupiny pro předškolní vzdělávání, která by měla být složená z MŠMT, MPSV, MF a popřípadě MZ. Dětské skupiny jsem vždy brala jako skvělou alternativu pro rodiče, kteří potřebují sladit rodinný a profesní život. Sama preferuji, aby dítě do 3 let bylo doma, ale pokud to situace neumožňuje, dětské skupiny jsou plnohodnotná zařízení, která fungují a rodičům nabízí přijatelné podmínky. Pokud některá problematická ustanovení v novele nezmění poslanecká sněmovna, jsem připravena podat pozměňovací návrhy v Senátu,“ sdělila senátorka Vítková na webináři kolegyně senátorka Šárky Jelínkové a poslankyně Pavly Golasowské v pondělí 3. května, kterého se aktivně účastnila.

„Dětské skupiny představují pro rodiče flexibilní možnost jak sladit rodinný a profesní život. Současný návrh novely obsahuje několik úskalí, které jsme společně se zástupkyněmi dětských skupin probraly. Přejmenování na jesle není takový problém, jako například omezení pro děti do 3 let věku nebo nastavení stropu příspěvku od rodičů. Návrh novely provozovatelé spíše vnímají jako tlak na to, aby dětské skupiny byly instituce, ale právě flexibilní nastavení dává rodičům možnost si vybrat. Dětské skupiny se aktuálně mohou přizpůsobit rodičům, někde se zaměřují na výuku jazyků, jinde vycházejí vstříc pružnou otevírací dobou. Pokud dětské skupiny budou omezeny tím, že tam budou chodit děti maximálně do tří let a není v obci mateřská škola, bude to obrovský problém pro samosprávy,“ sdělila senátorka Vítková.

Ministryně Maláčová naznačila, že není jasné, zda nevrátí projednávání ve sněmovně do druhého čtení, aby mohla být některá ustanovení prodiskutována. Nyní je to ale pozdě, protože dětské skupiny jsou ve velké nejistotě, co s nimi bude a jak se mají připravit, když neví, jaký zákon bude platit. 

Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové

 

 

fotografie