Skauti slavili 100 let

06. 05. 2019 | akce

V sobotu 4. 5. 2019 se sjeli skauti nejen z blanenského okresu do Boskovic, aby zde společně s místními oslavili sto let skautingu v Boskovicích. Slavnostní zahájení začalo ve 14 hodin mší svatou v kostele sv. Jakuba staršího, při které byl posvěcen nový střediskový prapor. Po mši se za doprovodu dechové hudby odebrali skauti průvodem k radnici, kde proběhl slavnostní nástup. Na něm promluvila senátorka Jaromíra Vítková, Karel Šafář, Václav Klíč, Boris Láník a Ludmila Dobrozemská. Zazněla zde také Junácká a státní hymna. V rámci nástupu byla také pokřtěna obálka knihy Skauting v Boskovicích v období 1919-2019, kterou si bude možno koupit v Muzeu regionu Boskovicka od 9. května. Po zaseknutí sekery, čímž se zahájila výstava BYLI * JSME A BUDEM, odpochodoval průvod k Muzeu. Zde si návštěvníci mohli prohlédnout samotnou výstavu, vyzkoušet skautské dovednosti, podívat se do podsady, nebo si poslechnout skautskou kapelu, popřípadě zakoupit upomínkové předměty spojené s oslavou skautingu. Slavnosti se za město Boskovice zúčastnil starosta města Jaroslav Dohnálek. Celé akce se zúčastnilo asi 600 lidí. Výstavu si můžete prohlédnout do 2. 6. 2019. 

V 19:00 měl být zapálen slavnostní táborák na farní zahradě, ale vzhledem k nepříznivému počasí se tento táborák přesouvá na 18. května na 19:00. Za Muzeem tak proběhlo pouze vyprávění Michala Grigy “Z příběhů 20. století.”

Mezi další doprovodné akce, které proběhnou v rámci stoletých oslav, patří promítání filmů z tvorby boskovických skautů (12. a 19. května), Setkání s pamětníky (16. května), nebo Muzejní noc (18. května). Tyto akce proběhnou v Muzeu regionu Boskovicka. 18. května proběhne také velká městská hra Vyzvědači. Oslavy budou zakončeny 26. května skautským festivalem u Zámeckého skleníku.

Zdroj: www.boskovice.cz

Text Monika Šindelková a Ludmila Dobrozemská

fotografie

fotografie

fotografie