Výzva na posílení mobilního signálu je aktuální

04. 05. 2023 | mobilní signál

Dostupnost mobilního signálu není pro každého samozřejmost. Řada obcí řeší nedostatečné pokrytí mobilním signálem obce a také zejména obecního úřadu. Pokud se nemůžete dovolat starostovi nebo starosta nemůže jednoduše komunikovat s občany a institucemi, tak to ztěžuje zásadně jeho práci. Této problematice se věnuje dlouhodobě senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL).

 

 „Již podruhé se mi podařilo uskutečnit velké setkání v Boskovicích. Toto téma řeším několik let. Po domluvě s novým předsedou Rady ČTÚ Markem Ebertem jsem pozvala zástupce MPO, ČTÚ, koordinátory pro JMK a jednotlivé mobilní operátory ke společnému jednání se zástupci obcí, které se uskutečnilo 4. 5. 2023. Zástupci obcí měli příležitost se zeptat a řešit svoji konkrétní situaci, protože zde měli na jednom místě všechny kompetentní osoby,“ uvedla senátorka Vítková.

 

Nyní je vyhlášena výzva „Rozvoj mobilní infrastruktury sítí 5G v investičně náročných místech na venkově“ s alokací 300 milionů Kč. Do té se přihlašují jednotliví operátoři. Součástí výzvy je seznam míst, která jsou předmětem podpory. Jedná se zejména o venkovské oblasti, tzv. bílá místa. Vše je zveřejněno na stránkách MPO. Starostové se musí domlouvat s operátory, aby se do výzvy přihlásili a peníze mohly být využity.

 

„Dílčí posuny se podařilo uskutečnit, v některých obcích se podařilo díky výstavbě nové věže signál posílit, některé obce mají řešení složitější. Důležité je jednat a pokusit se najít vhodnou cestu ke zlepšení. Asi patnáctka obcí přišla konzultovat svoji specifickou situaci,“ doplnila Vítková.

 

 

Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové