Boskovice jsou historickým městem kraje

24. 04. 2018 | kultura

Boskovice – Historické město jižní Moravy za rok 2017. Tímto titulem se od minulého týdne pyšní Boskovice. Cenu Boskovičtí převzali z rukou ministra Kultury v demisi Ilji Šmída. „Ocenění město získalo už víc než desetkrát,“ upozornila senátorka a bývalá boskovická místostarostka Jaromíra Vítková. Soutěž od roku 1992 pořádá s podporou ministerstva kultury Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Města, která o titul usilují, musí být zapojená do dotačního Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. „Získanou dotaci město využije na opravy v památkové zóně. Ty pak vyhodnotí komise z ministerstva a sdružení historických sídel,“ vysvětlila Vítková. Ocenění si Boskovičtí odnesli za opravu střechy panské rezidence a opravu židovského domu U Templu, které loni z dotací zaplatili. S oceněním se pojí výhra sto tisíc korun.

Letos pomůže zástupcům radnice opravit sklep panské rezidence, střechu zámeckého skleníku a

soukromý dům, který stojí v památkové zóně. Vlastník domu, který je kulturní památka a stojí v památkové zóně, může využít příspěvek od státu či města. „Náklady na opravu pak platí z poloviny ministerstvo kultury, deset procent putuje z rozpočtu města a čtyřicet doplatí majitel,“ vysvětlila podmínky dotace z Programu regenerace referentka regionálního rozvoje Aneta Sedláčková.

24. 4. 2018 Blanenský deník Strana 2 Jižní Morava

fotografie