Tisková zpráva Brno 1. 4. 2019

01. 04. 2019 | tisková zpráva

Oslavy 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka

V rámci oslav 100. výročí narození kardinála T. Špidlíka se konaly již 3 akce pod patronátem senátorky Jaromíry Vítkové a Orla jednoty Boskovice. V lednu zahájení oslav vzpomínkovou akcí, v únoru koncert v kostele sv. Jakuba st. v Boskovicích se sborem BaczBand. V pátek 8. března 2019 odpoledne se v zaplněné Orlovně v Boskovicích uskutečnila velice zajímavá přednáška s besedou na téma Pavel Švanda a Otec Špidlík – neuzavřené vyšetřování tragické smrti Pavla Švandy, prasynovce kardinála Špidlíka. Besedu vedl známý badatel JUDr. Vilém Fránek. „Přednáška i beseda zaujala stovku posluchačů. JUDr. Vilém Fránek společně s doktorem Krajzou a s rodinou a spolužáky P. Švandy popsali události předcházející doposud nevyjasněné úmrtí P. Švandy v roce 1981,“ uvedla Vítková.

Další akcí věnovanou 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka byla vernisáž, která v sobotu 23. března 2019 zahájila výstavu akademického malíře a grafika Jana Jemelky. Výstava nese název Slovo a obraz: Otec Špidlík, interpret moderního umění. Výstava bude ukončena 13. dubna 2019 v 15:00 s videoprojekcí „Krásné slovo Otce Špidlíka“. Senátorka Jaromíra Vítková všechny zve na další akce v rámci oslav: „Následovat bude v Muzeu regionu Boskovicka výstava Bedřišky Znojemské s názvem „Dotyk“, samotná vernisáž proběhne 27. 4. 2019. Koncert ke svátku matek proběhne 13. května, dále sportovní akce „O pohár kardinála Špidlíka“ v červnu. Vše vyvrcholí 17. srpna odhalením památníku v Boskovicích nedaleko rodného domu kardinála na ul. Bělská. V září je naplánován koncert duchovní hudby. Jednou z větších akcí bude Konference v Senátu 21. 10. 2019. V listopadu ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů je připravena beseda, která odkryje i dopad totality na život kardinála Špidlíka a dalších duchovních. V prosinci se můžeme těšit na Literární pořad z díla kardinála ve spolupráci s Gymnáziem a bude zahájena výstava v Muzeu regionu Boskovicka věnovaná kardinálovi. Zakončení oslav proběhne mší svatou k výročí narození 15. 12. 2019,“ sdělila senátorka Vítková.

 

Pozvánka na besedu s europoslancem a senátory

Setkání s europoslancem Pavlem Svobodou a senátory Jaromírou Vítkovou a Václavem Hamplem se uskuteční 5. 4. 2019, 16:00 v Zámeckém skleníku v Boskovicích. Téma besedy: Důležitost Evropské unie a postavení ČR v EU. Drobné občerstvení zajištěno. Vstup zdarma. Všichni jste zváni.

 

fotografie