Boskovice oslaví výročí narození kardinála Špidlíka. Odhalí mu památník

09. 01. 2019 | kardinál Tomáš Špidlík

Boskovice letos budou slavit výročí 100 let od narození kněze a kardinála Tomáše Špidlíka, který zemřel v roce 2010. Při té příležitosti mu v létě naproti jeho rodného domu odhalí památník za 600 000 korun, řekla novinářům senátorka a zastupitelka Boskovic Jaromír Vítková (KDU-ČSL). Součástí oslav budou koncerty, výstavy nebo besedy.

Špidlík se narodil v Boskovicích 17. prosince roku 1919. Zemřel 16. dubna roku 2010 v Římě ve věku 90 let. Odhalení památníku je v plánu 17. srpna. "Bude mít podobu velkého srdce a přes něj bude ocelový kříž. Srdce bude obložené mozaikou," popsala Vítková. Podle ní autorka a výtvarnice Magdalena Roztočilová vycházela ze Špidlíkova kardinálského znaku. Památník bude v Bělské ulici v parčíku naproti Špidlíkově rodnému domku.
Na památník přispěl částkou 100 000 korun Jihomoravský kraj. "Stejnou částku jsme získali od ČEZu a máme také veřejnou sbírku, kam dala 100 000 rodina Hurábova. Přispěli také další lidé, je tam už přes 400 000 korun," uvedla Vítková.
Akce v Boskovicích k letošnímu výročí Špidlíkova narození začnou už tento víkend. V neděli Muzeum regionu Boskovicka představí fotoalbum se Špidlíkovými fotkami a citáty. "Dále chystáme tři koncerty, tři výstavy, dvě besedy a vrcholem bude právě odhalení památníku a také pak 21. října konference v Senátu k osobě kardinála Špidlíka," doplnila Vítková.
Špidlík patřil k nejvýznamnějším českým teologům žijících v zahraničí a byl považovaný za světově proslulého znalce spirituality křesťanského Východu. V roce 1998 vyznamenal Špidlíka tehdejší prezident Václav Havel Řádem T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Česká biskupská konference mu v roce 2002 udělila Řád sv. Cyrila a Metoděje za celoživotní dílo, o rok později převzal nejvyšší italské vyznamenání v oblasti kultury a umění - Zlatou medaili za zásluhy o kulturu a umění.
Kardinálem jmenoval Špidlíka v roce 2003 papež Jan Pavel II. Jezuitský duchovní se tak po Miloslavu Vlkovi stal 21. kardinálem z českých a moravských diecézí.

08.01.2019 tyden.cz Strana 0 Ostatní ČTK