Kardinála Špidlíka bude připomínat srdce

17. 12. 2018 | kardinál Tomáš Špidlík

Boskovice oslaví v příštím roce sté výročí od narození jednoho ze svých nejslavnějších rodáků, kardinála Tomáše Špidlíka (1919–2010). Podle odborníků patřil k největším učencům novodobé katolické církve.
Připomínal jednotu východních (pravoslaví) a západních (katolíci) křesťanů. O jeho autoritě v katolické církvi svědčí také to, že byl v roce 2005 před volbou papeže Benedikta XVI. požádán, aby v Sixtinské kapli promluvil ke kardinálům. „Význam této osobnosti překračuje nejen hranice města Boskovic nebo Moravy, ale i České republiky. Sté výročí od narození kardinála Špidlíka si připomeneme v příštím roce patnácti akcemi, které se uskuteční nejen v Boskovicích, ale i na Velehradě a v Praze,“ řekla Právu senátorka a dlouholetá někdejší boskovická místostarostka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL).
První ze vzpomínkových akcí bude již 13. ledna – představení fotoalba s citáty kardinála Špidlíka. Každý měsíc se bude konat nějaká akce, která jej připomene. Na programu jsou koncerty, mše, v Praze se uskuteční odborná konference o významu kardinála Špidlíka. Jedním z vrcholů oslav bude v létě odhalení památníku v boskovické městské části Bělá, který jej bude připomínat. Bude mít tvar srdce. Netradiční dílo ozdobí park naproti rodnému domu Špidlíka, jehož jmenoval kardinálem v roce 2003 papež Jan Pavel II. Tvůrkyní srdce je sochařka Magdaléna Roztočilová.

Téma: Senátní klub
15.12.2018 Právo Strana 14 Jižní Morava - Vysočina
Vladimír Klepáč