Oslavy 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka

22. 07. 2019 | kardinál Špidlík

Boskovice * Nejen věřící, ale také vzdělaná veřejnost na Boskovicku, stejně jako na dalších místech České republiky a Evropy si v letošním roce připomínají nedožité sté narozeniny kardinála Tomáše Špidlíka, který se narodil 17. prosince 1919 v Boskovicích a zemřel 16. dubna 2010 v Římě. Kardinál byl nejvýznamnějším českým teologem žijícím v zahraničí a je považován za světově proslulého znalce spirituality křesťanského Východu a propagátora české kultury.

Kardinálem byl Tomáš Špidlík jmenován v roce 2003 za zásluhy o studium a službu pro jednotu křesťanů. Jeho vědecké práce a mimořádné lidské kvality byly oceněny několika doktoráty. Jeho odkaz připomínají i letošní oslavy, které pořádá ve spolupráci s Orlem jednotou Boskovice senátorka Jaromíra Vítková, pod záštitou Ministerstva kultury. „Na úvod si široká veřejnost kardinála připomněla 13. ledna v Muzeu regionu Boskovicka při představení fotoalba s citáty Otce Špidlíka. K vidění byla malá výstavka dokumentující vzpomínková setkání a akce, které uspořádala jednota Orel Boskovice od roku 2010, kdy kardinál Špidlík zemřel. V únoru jsem uspořádala koncert v kostele sv. Jakuba st. v Boskovicích se sborem BaczBand,“ připomněla senátorka Jaromíra Vítková.

Následovala zajímavá březnová přednáška s besedou na téma Pavel Švanda a Otec Špidlík – neuzavřené vyšetřování tragické smrti Pavla Švandy, prasynovce kardinála Špidlíka, kterou vedl v zaplněné Orlovně známý badatel JUDr. Vilém Fránek. Dále výstava akademického malíře a grafika Jana Jemelky, další výstava Bedřišky Znojemské, ale i hudební koncert ke dni matek nebo turnaj v malém fotbale. Ta nejvýraznější akce však teprve přijde.

„Vše vyvrcholí v srpnu odhalením památníku. V roce 2016 vznikla myšlenka realizovat památník ke stému výročí narození kardinála Špidlíka. K realizaci záměru jsem společně spojila síly se členy Orla jednoty Boskovice. Náklady na vznik památníku, včetně projektové dokumentace, činily 600 tisíc Kč. Polovinu částky se podařilo získat formou dotace od Jihomoravského kraje a Nadace ČEZ a také z výjimečného daru rodiny Hurábových z Boskovic. Dalšími finančními prostředky přispěli věřící nejen regionu, ale i mnoha jiných míst republiky, do veřejné sbírky formou daru nebo zakoupením pamětní kartičky. Všem dárcům patří vřelý dík a srdečné pozvání na odhalení památníku.

Odhalení památníku, jehož autorkou je Magdaléna Roztočilová, se uskuteční 17. srpna 2019 v 15:00 hodin na ulici Bělské v Boskovicích, nedaleko rodného domu Otce Tomáše Špidlíka. Na programu bude představení památníku, vystoupení hostů a žehnání památníku Mons. Ing. Mgr. Pavlem Konzbulem, Dr. a děkanem Mgr. Miroslavem Šudomou. Doprovodně bude také kulturní program a občerstvení,“ pozvala všechny zájemce na akci Vítková.

Zajímavý program však je v plánu až do konce letošního roku. „V září je naplánován koncert duchovní hudby. Jednou z větších akcí bude Konference v Senátu 21. října. V listopadu ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů je připravena beseda, která odkryje i dopad totality na život kardinála Špidlíka a dalších duchovních. A v prosinci se můžeme těšit na Literární pořad z díla kardinála ve spolupráci s Gymnáziem a bude zahájena jemu věnována výstava v Muzeu regionu Boskovicka,“ zakončila senátorka s tím, že na zakončení oslav bude mše svatá na výročí narození 15. prosince.(Luke)

Zdroj: RegionPress 10/2019 22. 7. 2019