Výstavy připomenou totalitní minulost i Václava Havla

18. 11. 2017 | výstavy

Výstavy připomenou totalitní minulost i Václava Havla

Boskovice * Hned dvě zajímavé výstavy díky spolupráci Ústavu pro studium totalitních režimů a senátorky Jaromíry Vítkové probíhají v závěru roku v Boskovicích. Výstava Rozkulačeno!, která probíhá v Muzeu regionu Boskovicka do 30. listopadu, se zaměřuje na půlstoletí perzekuce selského stavu. Od 2. prosince pak ve sklepních prostorách Radniční věže bude probíhat výstava o osobnosti Václava Havla.

Výstava Rozkulačeno, probíhající od 6. listopadu, byla poprvé uveřejněná teprve v květnu 2016. „Boskovice jsou tak vůbec jedním z prvních vystavovatelů,“ upozornila senátorka Jaromíra Vítková. Hostům přibližuje půlstoletí perzekuce selského stavu a připomíná také změny v postavení sedláků a ve vývoji soukromého hospodaření v proměnách času, s důrazem na cílenou likvidaci sedláků zejména v 50. letech. Na konkrétních případech postižených hospodářů „kulaků“ mapuje jak období násilné kolektivizace, tak i následné zkolektivizování hospodářství.

Nechybí ani přesah do současnosti spojený s příběhy selských rodin, kterým se podařilo navázat na tradici rodinného hospodaření i přesto, že náprava křivd po listopadu 1989 se příliš nepovedla. „Násilné zakládání zemědělských družstev se nevyhnulo ani Boskovicku. Příkladem je vykonstruovaný proces z padesátých let na Olešnicku,“ připomíná Vítková. Součástí výstavy byla i beseda s ředitelem Útvaru pro studium totalitních režimů Zdeňkem Hazdrou a jedním z autorů výstavy Jiřím Urbanem.

Druhého prosince pak bude zahájena výstava Václav Havel – politika a svědomí, která je spojena s výročím šesti let od jeho úmrtí. „Tímto způsobem bychom si však rádi připomenuli nejen úmrtí, ale také osobnost Václava Havla jako prezidenta a především člověka, který se i v disidentu snažil pracovat na nápravě situace českého národa, a který nesouhlasil s komunistickým režimem. Měli bychom si připomínat, jak je demokracie křehká a osobnosti, které se pro ni obětovali i za cenu osobní újmy. Jak sám pan Havel říkal, pravda zvítězí. I touto myšlenkou změnil politickou a společenskou situaci pro nás ostatní,“ myslí si senátorka. „Domnívám se, že obě výstavy jsou velmi důležité pro pochopení historie i současného společenského dění,“ dodává. Výstava bude zahájena v sobotu 2. prosince ve 14:00 hodin a zúčastní se jí jak ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra, tak i autor výstavy Jan Hron. Přístupná bude expozice do 20. prosince letošního roku.

Boskovická senátorka se zároveň v minulých dnech podílela také na Vzpomínkovém setkání k 17. listopadu u památníku obětem totalitních režimů na ulici Antonína Trapla, které připravily spolky Junák Boskovice a Orel Boskovice. V programu zazpívala Ivana Voříšková a na kytaru zahrál Michal Knödl. Přítomní hosté pak u památníku zapálili svíčky. „Jsem hrdá na to, že jsem dlouholetou členkou obou spolků, protože oba ctí hodnoty našich předků, které platí dnes a budou platit i v budoucnosti,“ zakončila Vítková.

RegionPress 16/2017