Konference Svět okolo nás

10. 12. 2024 | tisková zpráva

Konference „Svět okolo nás“ pořádaná Platformou pro aktéry transformace sociálních služeb, kterou realizuje Centrum podpory transformace, o.p.s., svedla na jedno místo odborníky a úředníky spolu s těmi, kterých se osobně či profesně dotýká přechod od sociálních služeb ústavního typu ke komunitnímu modelu péče – takzvaná deinstitucionalizace.

Však jsme tu od toho, abychom si pomáhali,“ zaznělo z úst zástupců IZS a rezonovalo to celou konferencí.

Po letech soustředění se na transformaci zevnitř, kdy již víme, jak připravit klienty i pracovníky na změnu, jak postupovat při opuštění velké instituce a integraci zpět do společnosti, jsme se podívali, co na to okolí? Jak moc je transformace ovlivňuje, co to pro ně znamená, když klient už nežije v ústavu, ale v samostatném bytě či domě s podporou služby? Co je napadá? Jak o tom přemýšlí? Co řeší? Jak se jich to dotýká? Jaké jsou jejich zkušenosti? Co by potřebovali?

Na konferenci nás přivítala úvodním slovem vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Ve svém projevu poděkovala všem, kteří se zabývají tak zásadním tématem jako je podpora komunitních služeb a deinstitucionalizace. Upozornila, že je právem každého člověka prožít svůj život důstojně, kvalitně a tam, kde si každý z nás přeje.

Konference byla rozdělena do tří tematických bloků, ve kterých jsme zjišťovali například i to, jaké překážky proces proměny sociálních služeb z ústavního modelu na model komunitní brzdí.

První blok byl zaměřen na systémovou podporu transformace a vystoupili v něm Mgr. Martin Šimáček, ředitel Odboru pro sociální začleňování (Agentura), MMR, společně s Mgr. Petrou Innemanovou, DiS., vedoucí Oddělení transformace a příspěvkových organizací, MPSV a s Mgr. Janem Vrbickým, ředitelem DSS Chotělice a bývalým vedoucím pracovníkem MPSV.

Blok přinesl především pohled na přístupy jednotlivých ministerstev (MMR a MPSV) k přechodu od sociálních služeb ústavního typu ke komunitnímu modelu péče a byl představen projekt „Transformace“, který aktuálně realizuje MPSV.

Ve druhém bloku byly představeny pohledy a názory ze samospráv. Vystoupila v něm Ing. Jaromíra Vítková, senátorka Senátu Parlamentu ČR a bývalá místostarostka města Boskovice, která nad celou konferencí převzala záštitu.

Společně s paní senátorkou vystoupily Bc. Martina Teplá, náměstkyně primátora pro sociální záležitosti statutárního města Liberec a paní Aneta Ečeková Maršálová, členka Komise Rady hl. m. Prahy pro pěší a bezbariérovost, předsedkyně Odborné komise pro sociální oblast STAN Praha.  Zaznívaly nejen osobní zkušenosti, ve kterých přicházíme do kontaktu s klienty mimo sociální službu, ale zaměřili jsme se také na popis jednotlivých situací, které s transformací a odchodem lidí z ústavu do komunity běžně řešíme. A také došlo na náhledy a zkušenosti s tím, jak na transformaci reaguje obec, samospráva. V závěru bloku byly představeny „vychytávky“ pro snadnější život.

 Třetí blok byl věnován zkušenostem a náhledům integrovaného záchranného systému. V první části vystoupila Bc. Romana Pochylá, MBA., náměstkyně pro NLZP a vedoucí inspektorů provozu. Na paní náměstkyni navázali zástupci Hasičského záchranného sboru kpt. Mgr. Pavla Pražáková, krajská koordinátorka preventivně výchovné činnosti z Oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení, společně s panem Miroslavem Mlečkou, výjezdovým hasičem z územního odboru Brno – město, hasičská stanice Brno – Líšeň. Obě vystoupení byla doprovázena velmi poutavými prezentacemi a mezi účastníky sklidila značný ohlas.

Závěru konference se ujali Mgr. Jana Žáčková a Daniel Rampáček, kteří nás seznámili se svým pohledem na respektující jazyk, viditelný a neviditelný hendikep a sdíleli s námi možnosti a tipy, jak se vyhnout stereotypnímu vnímání. Na tento příspěvek budeme tematicky navazovat webinářem a diskusním setkáním.

Podle dostupných dat u nás stále žije na 70 000 lidí s postižením právě v nejrůznějších typech ústavů. Česká republika se přitom podpisem Úmluvy OSN o právech lidí s postižením zavázala, že bude podporovat a prosazovat jejich právo na nezávislý život v komunitě. Rozvoj komunitních služeb a transformace je cestou k tomu, aby základní lidská práva byla v praxi dosažitelná opravdu všem, bez rozdílu.

 

Tisková zpráva Centra podpory transformace, o.p.s