Meziresortní pracovní skupina k problematice toulavých a opuštěných zvířat zasedala již podruhé

01. 01. 0001 | tisková zpráva

Senátorka Jaromíra Vítková se dlouhodobě věnuje problematice registru psů, koček a útulkových zvířat a její angažovanost a úsilí je v této oblasti značná. V loňském roce řešila v Senátu petici Za změnu zákonů pro kočku, avšak tímto inciativa senátorky Vítkové neskončila, ba naopak. Vzhledem k tomu, že petice nezískala dostatek podpisů, nebyla projednávána na schůzi Senátu, ale pouze ve Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, který ji shledal důvodnou. Výsledkem projednávání byl návrh na zahájení legislativního procesu, týkajícího se právního řešení problematiky opuštěných a toulavých zvířat a ustanovení pracovní skupiny napříč ministerstvy a organizacemi, které budou problematiku řešit. Petice k této problematice byla řešena i v Poslanecké sněmovně, kde se problematikou zabýval poslanec Tomáš Dubský, který se připojil k senátorce Vítkové a spolu ustanovili první zasedání meziresortní pracovní skupiny. „Téma toulavých a opuštěných zvířat, především koček, řešíme v SMS ČR velmi často, a proto jsem se i ze své pozice poslance rozhodl účastnit jednání mezirezortní pracovní skupiny, která se tomuto tématu věnuje. Věřím, že problém toulavých a opuštěných zvířat se musí řešit přímo v území, tedy je třeba namotivovat a edukovat zástupce samospráv, nicméně i stát a kraje by měly v této věci poskytnout maximální součinnost a vzájemnou podporu, neboť nelze řešení problému nechat na bedrech obcí. Paralelně je samozřejmě třeba také otevřít otázku i případné legislativní změny“, uvádí k problematice poslanec Tomáš Dubský.

První zasedání meziresortní pracovní skupiny se konalo v květnu tohoto roku a zúčastnili se ho zástupci Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí, Státní veterinární správy a zástupci Sdružení místních samospráv, včetně zástupců zmiňované petice. Na jednání se diskutovala evropská legislativa, která by měla do návrhu Nového zařízení o dobrých životních podmínkách psů a koček a jejich sledovatelnosti, zakomponovat povinnost identifikace koček čipem či tetování, ale pouze u zvířat určených pro chov. Což situaci neřeší.

Meziresortní skupina se podruhé sešla v posledním červnovém týdnu a rozšířila se i o zástupce z Ministerstva vnitra a Asociace krajů ČR. Druhé jednání přineslo debatu nad konkrétními tématy a možnosti řešení problému. Odborníci zdůrazňovali, že základem je osvěta, se kterou je nutné začít už na nejnižší úrovni, tedy na úrovní obcí. V této souvislosti byly zmíněny i Místní akční skupiny, které by do pomoci s osvětou mohly být zapojeny.

Odborníci se shodli, že klíčovým krokem je prevence a informování veřejnosti, např. skrze elektronické edukační materiály pro široké využití v obecních tiskovinách, na webech a regionálních médiích. Dalším z diskutovaných opatření byla možnost zřizování tzv. „krmných míst“, kde by toulavá zvířata, především kočky, byla odchytávána a následně kastrována.

„Na druhém jednání pracovní skupiny byly nastíněny příklady řešení v různých obcích a krajích. Odborníci opět doložili statistické údaje, dle kterých kastrační program zmírní nekontrolované množení koček a za 3 až 4 roky mohou být problémy postižených lokalit vyřešeny. Nyní je důležitá osvěta a zapojení příslušných úřadů a institucí“, uvádí senátorka Vítková.

Meziresortní pracovní skupina bude v jednáních pokračovat i v druhé polovině roku 2025 s cílem připravit konkrétní legislativní návrhy a doporučení pro efektivní řešení problematiky toulavých a opuštěných zvířat v České republice a přípravě edukačních materiálů pro širokou veřejnost.

 

Tisková zpráva senátorky Jaromíry Vítkové