Nevíme, kam dává peníze, stěžují zákonodárci na Hniličku. Vyděsila je informace, že chce klubům krátit dotace

11. 02. 2021 | sport

Milane, děkuji a pokračuj dál, hřímal ještě na konci minulého roku ve sněmovně poslanec Jan Birke (ČSSD). Dolní komora tehdy hlasovala o rozpočtu Národní sportovní agentury a Piráti ho chtěli snížit o 150 milionů. Ostatní poslanci se Hniličkova úřadu naopak vehementně zastávali, jenže dva měsíce poté je všechno jinak. Lidovci se sociálními demokraty patří k největším kritikům současného vedení agentury. Svolávají mimořádné jednání, aby se vůbec dozvěděli, jak peníze rozděluje, proč klubům krátí dotace a jak probíhá audit, který do agentury poslal premiér Andrej Babiš (ANO).
Hniličkovo odvolání žádají i mnozí sportovní činitelé nebo ministři současné vládní koalice. Ukazuje se, že kontrolu nad Hniličkovým úřadem má jen premiér a sněmovna či Senát se k informacím těžko dostávají.
O sportovní agenturu s ročním rozpočtem přes jedenáct miliard korun se začala veřejnost i politici více zajímat poté, co byl její šéf Milan Hnilička vyfocen v době lockdownu na party v teplickém hotelu. Na konci ledna tam exposlanec Petr Benda slavil narozeniny společně s bývalým šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem nebo krajským policejním ředitelem Vladislavem Husákem. Hnilička tvrdil, že byl na akci pracovně. Následně se vzdal poslaneckého mandátu, z agentury ale odejít odmítl s tím, že chce pracovat na rozjetých projektech.
Nezájem o podporu
Covid Sport
◼ 1 mld. korun k dispozici
◼ 1032 žádostí schváleno
◼ 25 odmítnuto
◼ 118 252 782 Kč vyplaceno
Podpora sportovních soutěží
◼ k dispozici nevyčerpaná částka z Covidu sport
◼ 74 žádostí
◼ 0 odmítnuto
◼ 57 041 401 Kč vyplaceno
Agentura
Národní sportovní agentura vznikla v srpnu 2019 novelou zákona o podpoře sportu. Hnilička byl iniciátorem novely, podle odpůrců si zákon napsal sám pro sebe. Součástí agentury je také Národní rada pro sport, kde sedí 27 poradců. Agentura má mít 60 zaměstnanců, 30 by mělo přijít z ministerstva školství, od kterého agentura přebírá agendu. Náklady na činnost agentury jsou 85 milionů korun. Sám Hnilička má plat skoro 150 tisíc korun. Agentura nyní čelí kritice, že jí se zpracováním žádostí pomáhá externí firma za šest milionů korun. Na ministerstvu školství přitom žádosti zpracovávalo 12 zaměstnanců.
Více peněz, nezájem o podporu
Senátory i poslance doslova vyděsila informace, že by klubům měla být zkrácena dotace. "Údajně kvůli velkému zájmu budou jejich žádosti snížené koeficientem 0,89. Nedává to ale smysl, na covid podporu měla agentura miliardu a rozdělila necelých 200 milionů. Nevíme, co bude s těmi penězi dál," říká senátorka za KDU-ČSL Jaromíra Vítková.
Kvůli situaci ve sportovní agentuře svolala na příští týden jednání sportovního podvýboru. Chce řešit i personální změny v agentuře. Hnilička totiž vyměnil krátce po teplické aféře své dva místopředsedy a dosadil tam lidi blízké premiérovi Andreji Babišovi. "Senát v roce 2019 odmítl zřízení Národní sportovní agentury − vadilo nám právě to, že si předseda může sám vybrat místopředsedy bez výběrového řízení. Byli jsme sněmovnou přehlasováni a dnes vidím, jak velký je to problém," říká Vítková.
Agentura tvrdí, že i přes krácení dotací dostanou ve finále kluby peněz více. "Vzhledem k tomu, že došlo k nárůstu u výše dotace na jednoho dětského sportovce, tak kluby i přes krácení nedostanou méně peněz než loni," říká mluvčí agentury Jakub Večerka.
Mimořádně chce o Národní sportovní agentuře jednat v pátek i sněmovna. Návrh KDU-ČSL podpořila opozice i vládní sociální demokraté. "Chceme vědět, jak je to s penězi pro kluby, musí je dostat včas, protože nyní jsou ve finanční tísni. Nemáme jiný způsob, jak to zjistit, než se ptát tady ve sněmovně," uvedl Juránek, který patřil k velkým zastáncům Hniličky v čele agentury.
Předseda ČSSD Jan Hamáček o víkendu v Otázkách Václava Moravce dokonce uvedl, že v agentuře je třeba vyměnit celé vedení. "Bylo by lepší, kdyby se zachoval sportovně a funkci sám opustil, premiér tento bod na jednání vlády dosud nezařadil. Pokud se tak stane, budu hlasovat pro odvolání Hniličky," uvedla pro HN ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Pirátům zase vadí, že rozdělování peněz v agentuře není průhledné a stále dost peněz jde přes prostředníky. "Mnohé tělovýchovné kluby si stěžují, že k nim peníze nedoputují. Financování by mělo být víc napřímo," říká k tomu poslanec Lukáš Bartoň (Piráti).
Premiér to prý řeší
Obdobnou kritiku přidává i Jiří Holeček − bývalý poslanec hnutí ANO, někdejší pražský předseda hnutí a člověk, který stál u myšlenky vzniku sportovní agentury. "Byl jsem předsedou podvýboru pro sport a mládež, měl jsem za cíl navýšit objem peněz pro děti, které by chtěly sportovat, ale z finančních důvodů nemohou a nikdy nezačnou. To je potřeba řešit místo toho, aby Hnilička jezdil po večerech do zavřených hotelů na party."
Sportovním klubům jde podle něj stále málo peněz a agentura místo toho, aby za sport dětí lobbovala, netransparentně rozděluje peníze. "Během covidu českému sportu Hnilička nijak nepomohl. Všechno zastávají města," dodal Holeček. Dokonce se prý se svými stížnostmi obrátil i na premiéra. "Psal jsem mu několikrát, odepsal mi, že to řeší. Ale přestávám tomu věřit," uvedl Holeček, který je dnes jen řadovým členem strany.
I když se Hnilička zaštiťuje podporou ze sportovního prostředí, ohlasy, že by měl skončit, zaznívají stále častěji i odsud. "Už tam dávno být neměl. Když vyžadujete po sportovcích sportovní chování, dětem zakazujete, aby sportovaly, tak se sám nemůžete tímto způsobem chovat. Podle mě je celá agentura zbytečná, na ministerstvu to také fungovalo," uvedl třeba předseda Moravskoslezského atletického svazu Josef Nejezchleba.
Sportovcům obecně vadí, že agentura málo bojuje za jejich zájmy. "Proč třeba agentura neprosadila, aby mohly společně sportovat alespoň děti první a druhé třídy nebo děti ze školky, které spolu stejně jsou v jedné třídě?" říká trenér jednoho menšího pražského klubu, který si ale nepřál zveřejnit své jméno.
Podobná argumentace zaznívá i od lidovců. "Agentura by měla systematicky pracovat, ale my nevíme, jestli to dělá. Od ledna výrazně poklesl počet registrovaných členů, trenéři končí, hledají si jinou práci, tohle musí agentura řešit," říká ještě Juránek.
Hospodářské noviny
Autor: Michaela Ryšavá