Senátorka Vítková uspořádala kulatý stůl k problematice pracovního volna souvisejícího s akcemi pro děti a mládež

29. 11. 2024 | tisková zpráva

Senátorka Vítková se rozhodla na základě podnětů od veřejnosti uspořádat kulatý stůl k problematice pracovního volna souvisejícího s akcemi pro děti a mládež. Podnět byl směřován na nastavené podmínky čerpání placeného volna pro účastníky na táboře jako vedoucí, zástupce vedoucího, oddílový vedoucí nebo vychovatel.

„V Senátu jsem uspořádala kulatý stůl pro organizace, které pořádají letní tábory. Vedoucí dětí jsou dobrovolníci, kteří musí žádat o volno a náhradu mzdy, což bývá problematické nejen pro ně, ale mnohdy i pro jejich zaměstnavatele. Některá ustanovení Zákoníku práce nejsou zcela jednoznačná, co se týká podmínek nároku na placené volno. Na kulatý stůl dorazili zástupci skautů, pionýrů, ochránců přírody, hasičů a dalších organizací. Spolu s kolegou Lumírem Kantorem předložíme návrh k řešení příslušnému výboru“, sdělila senátorka Vítková.

Kulatý stůl se konal 25. listopadu 2024 za přítomnosti zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí, České správy sociálního zabezpečení (dále „ČSSZ“), zástupců České rady dětí a mládeže a dalších zástupců organizací pro děti a mládež.

 „Zástupci ČSSZ seznámili přítomné se stavem výkonu agendy a s tím, že z celkového ročního počtu cca 10 tisíc uplatněných žádostí o refundaci, je až v 90 % žádostem vyhověno zcela nebo částečně, lze tedy konstatovat, že právní úprava plní svůj účel. Současně je společným zájmem ČSSZ, zaměstnavatelů i všech subjektů, jichž se refundace týkají, aby právní úprava byla jednoznačná a neposkytovala možnost různých výkladů, což v důsledku zatěžuje zejména zaměstnavatele a v některých případech způsobuje prodlužování celého procesu“, sdělil za ČSSZ ředitel sekce sociálního pojištění Mgr. Kryštof Zrcek.

Pracovní volno k činnosti vedoucích táborů pro děti a mládež, jejich zástupců pro věci hospodářské a zdravotní, oddílových vedoucích, vychovatelů, instruktorů, popřípadě středních zdravotnických pracovníků v táborech pro děti a mládež upravuje Zákoník práce. V zákoně je uvedena podmínka, že volno přísluší zaměstnanci jen tehdy, pokud nejméně po dobu 1 roku před uvolněním pracoval soustavně a bezplatně s dětmi nebo mládeží.

„Děkujeme za přínosné setkání. Vážíme si snahy paní senátorky pomoci a hledat optimální nastavení při čerpání pracovního volna pro táborové vedoucí. Díky pozvaným odborníkům z MPSV a ČSSZ jsme měli možnost pochopit postupy, které jsou při vyřizování žádostí aplikovány. Společně se teď zaměříme na precizní definici dobrovolnické práce, která musí být odvedena jako nutná podmínka pro proplacení pracovního volna vedoucího na táboře. Pokusíme se i vylepšit formulář žádosti, který zaměstnavatel odesílá na správu sociálního zabezpečení“, uvedl Ing. Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže.

 

Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové