Ukrajinské děti je lepší vzdělávat ve smíšených třídách

24. 06. 2022 | školství

Senát projednával vládní návrh zákona v souvislosti s aktuální situací na Ukrajině. V oblasti školství byl v minulosti schválen tzv. lex Ukrajina, který stanovil zvláštní pravidla pro vzdělávání dětí z Ukrajiny. Již v té době bylo jasné, že se bude muset přistoupit i k dalším úpravám. Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice projednal vládní návrh zákona 23. června s návrhem na schválení.

„V současné době je přihlášeno v různých typech českých škol asi 40 % ukrajinských dětí a žáků. Pro integraci do školy a obecně do společnosti je vhodný způsob vzdělávání v tzv. smíšených třídách. Zde ukrajinské děti přichází do přímého kontaktu s českými. Homogenní třídy v určitých případech lze také zřídit, zvláště ve velkých městech tomu ředitelé přistupují. Novela dále řeší možnost působení společně českých a ukrajinských asistentů pedagogů. Doklad o jazykové zkoušce se nemusí předkládat. Pomůže to tak integraci ukrajinských dětí,“ sděluje místopředsedkyně výboru senátorka Vítková.

Novela dále zkracuje lhůtu pro možnost vyřazení žáka, dítě uprchlé z Ukrajiny, z evidence školy při jeho vystěhování se z České republiky bez informování školy. Je to z důvodu rychlejšího uvolnění místa pro další žáky. V zákoně je ošetřena pravomoc Ministerstva školství vydat opatření obecné povahy, které upraví termíny a lhůty pro přijímání a ukončování vzdělávání u žáků z Ukrajiny v následujícím školním roce.

„Novela bude platit do srpna 2023, je důležité, aby školní rok 2022/2023 proběhl v klidu. Na výboru jsme diskutovali další záležitosti a to adaptační skupiny, pravidla přijímání ukrajinsky hovořících asistentů a další. Důležitá je také otázka financování, nároky na pedagogy se zvyšují a je třeba to zohlednit i finančně. Zazněl příslib, že Ministerstvo školství to bude řešit,“ uzavřela senátorka Vítková.

 

Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové