V Boskovicích si připomenuli 15. výročí úmrtí Tomáše kardinála Špidlíka

13. 04. 2025 | tisková zpráva

16. dubna to bude 15 let, kdy zemřel Tomáš kardinál Špidlík. Otec Špidlík je významnou osobností celosvětového formátu, která je uznávána nejen na poli církevním, ale i v oblastech vědy, umění a dalších společenských odvětví.

V sobotu 12. dubna si lidé v Boskovicích, u památníku Tomáše kardinála Špidlíka na ulici Bělská, zavzpomínali na tohoto významného rodáka. Vzpomínkové setkání organizovala senátorka Jaromíra Vítková spolu s Orlem jednota Boskovice a Římskokatolickou farností Boskovice.

 „Chlapec Tomáš Špidlík se narodil u nás v Boskovicích, kde prožil dětství. Jako školák ministroval v kostele sv. Jakuba, studoval na gymnáziu, dával svým v učivu slabším spolužákům kondice a to i na housle. Těšila ho poezie, epika, později psal i do školního časopisu. Po maturitě začal Tomáš Špidlík studovat na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Byl velmi nadaný student, ale příchod nacistů zhatil jeho studia, stejně jako jeho spolužákům. Naštěstí nemusel nastoupit na nucené práce a po určité době vstupuje do jezuitského noviciátu v Benešově u Prahy a pak pokračuje ve Velehradě. V roce 1946 odchází na studia do Maastrichtu, která ukončuje v roce 1949. 22. srpna téhož roku je vysvěcen na kněze. Politická situace, kdy komunisté získali moc a velmi přitvrdili vůči demokratickým silám a proti církvi, neumožňuje páteru Špidlíkovi návrat do vlasti a musí zůstat v zahraničí. Studuje ve Florencii a poté v Římě. Stává se spirituálem Nepomucenu, vystupuje ve Vatikánském rozhlase, zakládá Centrum Aletti v Římě, věnuje se východní spirituální teologii“, přiblížila život kardinála Špidlíka na vzpomínkovém setkání Vítková.

Česká republika projevila prof. Tomáši Špidlíkovi svoji úctu po roce 1989 udělením nejvyšších vyznamenání předních českých univerzit (Karlovy Univerzity v Praze, Masarykovy Univerzity v Brně, Palackého Univerzity v Olomouci) i udělením státních vyznamenání (jako například Řádu T. G. Masaryka). Rovněž město Boskovice jej jmenovalo čestným občanem.

Hlavní zdroje duchovního dědictví prof. Špidlíka se v současné době nacházejí v zahraničí, především v Římě, kde od roku 1950 působil a pracoval. Dále se nacházejí v knihovně a archivu Centra Aletti, v Ústavu paměti národa v Praze a u přátel a příbuzných pana kardinála.

„My, kdo jsme se třeba jen krátce s Otcem Špidlíkem setkali, víme, že Otec Špidlík byl NÁŠ. Lidský, vždy optimisticky naložen, s velkým zájmem o dění a o nás, jednotlivce, naše slabosti a chyby. Všem děkuji za účast a jsem ráda, že se i dnes naplnila slova Otce Špidlíka: Život není čas, je to setkání s přáteli“, ukončila Vítková.