V Olešnici byla představena kniha „Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu“

02. 05. 2025 | tisková zpráva

V pondělí 28. dubna se v Kulturním domě v Olešnici konalo představení knihy „Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu“, kterou po domluvě s Ústavem pro studium totalitních režimů iniciovala senátorka Jaromíra Vítková, a která současně převzala záštitu nad celou akcí.  Prezentace publikace byla spojena s besedou s hlavním autorem knihy, historikem Petrem Mallotou, který na knize pracoval s týmem odborníků více než patnáct let.

Tato kolektivní monografie na více než 3 600 stránkách mapuje všechny doposud známé kauzy popravených z politických důvodů, mezi které patří i tragický osud dvou osob s přímou vazbou na Olešnicko. Jednalo se o soukromého zemědělce Josefa Krejčího a bývalého partyzána Josefa Matouše, kteří se v dubnu 1953 staly s hrdelními tresty hlavními oběťmi politického procesu v olešnické sokolovně.

„Považuji za mimořádně důležité, aby mladí lidé znali naši historii v celé její složitosti, včetně těch nejbolestivějších kapitol. Setkání s odborníky a konkrétní příběhy, jako je ten pana Krejčího, pomáhají mladé generaci pochopit cenu svobody a odpovědnost, kterou vůči ní máme. Každá taková akce je investicí do budoucnosti – do generace, která si bude vážit demokratických hodnot a dokáže je bránit“, uvedla k významu této akce senátorka Vítková.

O prezentaci knihy projevil velký zájem i ředitel olešnické školy Zdeněk Peša, který s žáky na besedu zavítal. Patnáctiletí žáci mohou jen stěží chápat souvislosti, avšak velmi dobře vnímají příběhy a popsané osudy lidí, o kterých byla prezentace. Snažili se pochopit, jak je možné, že stát a jeho vrcholní představitelé posílali nevinné na šibenici. A právě na otázku - proč? - dostali odpověď. Kromě toho žáci po prezentaci knihy mají důvod k dalšímu přemýšlení o tom, že dějiny jsou složeny z historie životů a osudů konkrétních lidí. V případě mnohých pak osudů tragických.“ 

„Je nesmírně důležité, aby mladá generace chápala, že svoboda, demokracie a právní stát nejsou samozřejmostí. Příběhy lidí, jako byl zemědělec Josef Krejčí nebo partyzán Josef Pernica, ukazují, že za hodnoty, které dnes považujeme za běžné, bylo třeba v minulosti tvrdě bojovat a často za ně platit nejvyšší cenu. Studenti dnes v diskusi ukázali, že mají zájem rozumět těmto složitým okamžikům našich dějin. Právě vzdělávání, otevřená debata a poznávání příběhů odvahy a odporu vůči nesvobodě je klíčové pro to, aby naše společnost byla odolná vůči jakýmkoliv formám útlaku. Jsem proto velmi rád, že jsme dnes v Olešnici mohli být svědky takové živé a hluboké diskuse,“ uvedl Ladislav Kudrna, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.

Tisková zpráva senátorky Jaromíry Vítkové