V Senátu se projednávala petice „Diskriminační podpora v zemědělství – nerovné podmínky pro sdružené vlastníky“

25. 07. 2024 | Tisková zpráva

Senát na své čtvrteční 27. schůzi projednal petici „Diskriminační podpora v zemědělství – nerovné podmínky pro sdružené vlastníky“, která byla do Senátu doručena v listopadu loňského roku.

Petenti v petici žádali, aby z nařízení vlády č. 83/2023 Sb., o stanovení podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům, byla odstraněna veškerá diskriminační nastavení podpory v zemědělství, a to především odstranění tzv. duálního rozlišování soukromých zemědělských vlastníků v ČR. S účinností od 1. 4. 2023 platí dle petentů další diskriminační pravidlo, že na přímé platby v rámci redistributorní podpory v zemědělství je nově určeno 23 % z celkového objemu finančních prostředků a zároveň jsou přímé platby omezeny pouze na prvních 150 ha půdy obhospodařované jedním podnikatelem s IČO. 

Již v lednu 2023 uspořádala senátorka Jaromíra Vítková pod Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice v Senátu veřejné slyšení. „Veřejného slyšení v Senátu se zúčastnilo více jak sto zemědělců z celé ČR. Byly zastoupeny středně velké zemědělské podniky i malé farmy. Jednalo se přes čtyři hodiny, což bylo poměrně náročné“, doplnila informace Vítková.

Petice byla mimo veřejné slyšení projednávána i v Ústavně-právním výboru, na Podvýboru pro zemědělství Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a následně i v samotném výboru.

Výsledkem téměř tří hodinového jednání na chůzi Senátu je, že Senát bere petici na vědomí. Přestože nebyly schváleny navrhované body usnesení, které například doporučovaly Ministerstvu zemědělství, aby učinilo opatření vedoucí ke zjednodušení administrativy pro zemědělské podnikatele a připravilo antibyrokratický balíček, řešilo opatření k ochraně půdy, krajiny a životního prostředí s ohledem na možnosti hospodařících subjektů, zjednodušilo systém podávání a administrace žádostí o dotace nebo aby podporovalo rozvoj lokálních zpracovatelských kapacit a zkracování produkčně distribučních řetězců u potravin, tak z úst ministra zemědělství, který byl jednání přítomen, zaznělo, že některé body se již plní a podařilo naplnit. Zároveň ministr uvedl, že vytvořit rovné podmínky pro složitý agrární sektor je nemožné a není tomu tak, ani nikde v Evropě.

„V diskuzi se senátoři vyjadřovali nejen k obsahu petice, ale k mnoha dalším palčivým problémům dnešního zemědělství. Věřím, že jsem jako zpravodaj napomohla k tomu, aby se tyto problémy řešily,“ uzavírá Vítková.

 

Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové