KDU-ČSL: Dětské skupiny nesmí skončit, zavedení jeslí je socialistický výsmysl!

21. 07. 2020 | dětské skupiny

KDU-ČSL kritizuje rozhodnutí vlády, podle kterého mají jesle a školky od září 2024 nahradit dětské skupiny. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové označili lidovci za socialistický výmysl. Do dvou let skončí evropské dotace na tyto skupiny a další dva roky je pak budou financovat obce a města. „Stát se vzdává zodpovědnosti za financování těchto skupin v době, kdy města a obce mají velmi snížené příjmy nejen v důsledku pandemie, ale i kvůli zásahu státu,“ komentuje první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. 

Ministryně Maláčová včera získala souhlas vlády s tím, že nyní běží čtyři přechodné roky, než dojde k úplnému zániku dětských skupin a nahradí je jen jesle. „Rozhodně se nám nelíbí, že v nabídce pro rodiče dětí mladších 3 let budou pouze jesle," říká senátorka Jelínková.

Dětské skupiny nabízí flexibilní podmínky, jakými jsou například možnost úpravy otevírací doby pro potřeby rodičů nebo zjednodušené financování. Dětské skupiny se také mohou stát přirozenou součástí firem, které je zřizují pro děti svých zaměstnanců. „Celkově jsou podmínky pro zřízení dětské skupiny mírnější než například u mateřské školy,“ dodává Jelínková.

Lidovci dlouhodobě bojují za státní garanci a zachování fungujícího systému dětských skupin a lesních školek. „Dítě není překážkou na trhu práce, je pro nás hodnotou a investicí do budoucnosti,“ uvádí místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

„Dětské skupiny vhodně doplňují nabídku péče a vzdělávání dětí v předškolním věku. Nekonkurují mateřským školám a přitom zajišťují tuto péči a vzdělání v malých obcích. KDU-ČSL dětské skupiny podporuje jako možnost pro rodiny, kde z ekonomických důvodů musí vydělávat i matka," doplnila senátorka Jaromíra Vítková.

tisková zpráva KDU-ČSL