Ústav pro studium totalitních režimů si zaslouží odpovídající budovu

20. 04. 2023 | Senát

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) od svého vzniku v roce 2007 vědecky zkoumá a objasňuje dvě období: totality nacistické (1938–1945) a komunistické (1948–1989). Zaměřuje se na protidemokratickou činnost bezpečnostních složek státu, ale také analyzuje okolnosti, za kterých může z demokratických podmínek vyrůst autoritativní režim.

 

Z budovy  sídla ÚSTR na Žižkově, v níž se uskutečňovaly pravidelné konference, prezentace výstupů, badatelská činnost a další aktivity pro veřejnost, se v důsledku nezdařilé rekonstrukce stala budova v havarijním stavu. Absence budovy je jedním ze zásadních faktorů, který výrazně komplikuje práci Ústavu.  Senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) toto citlivé téma otevřela v Senátu. „V březnu jsem jednala s ředitelem ÚSTR Ladislavem Kudrnou o této situaci. Paměťová instituce tohoto typu představuje klíčovou roli v boji s desinformacemi a bagatelizací totalitních režimů. Je žádoucí zajistit pro Ústav trvalé a důstojné sídlo. Od doby rekonstrukce budovy na Žižkově Ústav sídlí na různých místech a to má vliv i na jeho aktivity. Poklesla badatelská činnost, není možno pořádat konference, semináře a spolupráce mezi jednotlivými odděleními je taktéž ztížena. Proto jsme navrhli záležitost projednat na plénu Senátu,“ uvedla Jaromíra Vítková.

 

Senát usnesení schválil na svém jednání dne 19. dubna, kde vyjadřuje znepokojení ohledně již dlouhodobě trvajících nepříznivých podmínek chybějícího dostatečného a stabilního prostorového zázemí pro činnost Ústavu pro studium totalitních režimů. Tento stav stěžuje naplňování jeho zákonného poslání. Za tristní stav nenese odpovědnost současná vláda, ani nové vedení Ústavu. Senát podporuje vládu v úsilí k neodkladnému nalezení řešení, které povede k rychlé nápravě současné neutěšené situace. Programové prohlášení vlády zmiňuje podporu paměťovým institucím.

 

„Jsem ráda, že Senát návrh usnesení schválil. Ústav není důležitý jen pro velká centra, jako je Praha a Brno, ale i pro venkovské oblasti. Sama jsem v regionu uspořádala v minulosti řadu výstav či besed, které byly hojně navštěvovány. Byla to například výstava o páteru Drbolovi, Bulovi, kardinálu Beranovi, výstava Rozkulačeno či o Václavu Havlovi,“ doplnila Vítková.

 

ÚSTR má zároveň velmi bohatou vydavatelskou činnost a na rozdíl od ostatních vědeckých institucí se intenzivně věnuje také popularizaci a vzdělávání. Spolupracuje s mnoha českými a zahraničními školami a velkou měrou přispívá k modernizaci výuky dějepisu.

 

Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové