Vzdělávání rozhoduje o budoucnosti společnosti

04. 03. 2017 | vzdělávání

Začátkem února se konalo historicky první výjezdní zasedání poslanců a senátorů ze školských výborů obou komor Parlamentu ČR ve Štiříně. Hlavním tématem jednání byl návrh novely zákona o pedagogických pracovnících - kariérní řád učitelů. 

Novelu představili pracovníci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v čele s ministryní Kateřinou Valachovou. Školy musí reagovat na vše nové, a proto pedagogové musí splnit poměrně mnoho požadavků. Kariérní řád zavádí tři kariérní stupně, standard učitele, adaptační období, atestační řízení a také změny v odměňování. 

Pozitivní je, že mladí absolventi „začínající učitelé“ budou spolupracovat s určeným zkušeným pedagogem, který je povede až k atestačnímu řízení na pozici samostatného učitele. Třetí stupeň může získat ten, kdo splní další atestační řízení a pak se stává vynikajícím učitelem. Zde je proces již složitější. Každý se může rozhodnout pro určitý stupeň a délku doby k jeho získání.

Novela se také zabývá specializovanými činnostmi, které si vyžaduje dnešní doba a to např. environmentální výchovu, prevenci sociálně patologických jevů, logopedie, výchovné poradenství a další. Celodenní seminář se konal již po diskusi v regionech, kde se učitelé u kulatých stolů k návrhu novely vyjadřovali.  Učitelé kariérní řád chtějí a vítají ho. Musí se však dopilovat některá ustanovení, upřesnit terminologie, dopracovat prováděcí předpisy a zjednodušit administrování celého procesu. V tomto smyslu danou problematiku vnímají i členové Školské komise Rady města Boskovice.

Oblast školství je velice důležitá, podílí se na vzdělávání a výchově dětí, které jsou nezbytné pro jejich život, ovlivňuje i životní styl. S tím je spojena i správná životospráva a výběr potravin. V této oblasti byla vydána nová vyhláška ve Sbírce zákonů, které se jednoduše říká  „Pamlsková“ a školy ji musí naplňovat od 1. ledna 2017. Důvodem přijetí vyhlášky bylo snížení nezdravých potravin ve školách a školských zařízeních pro žáky do splnění povinné školní docházky.

Ve vyhlášce jsou přesně stanoveny limity obsažnosti soli, tuků a cukrů v konkrétních potravinách. Z tisku a zpráv se často dozvídáme, že se hromadně ruší školní bufety a prodejny potravin. Zda je taková situace i u nás na Boskovicku jsme zjišťovali u vedení 26 zdejších škol. Informaci jsme získali od vedení 20 škol a dvě z nich uvádí, že vyhláška je příliš tvrdá a žáci se snaží nakoupit si stejné potraviny mimo školu.

Ve velkých městech je situace horší, děti mají mnoho nabídek v rychlých občerstveních a stáncích, které bývají i velmi blízko škol. Rodiče v mnoha případech nepřipraví svačinu doma a dětem dají raději peníze na zakoupení svačiny, jejíž složení již nevidí a nemohou ovlivnit, co si děti koupí. Z uvedených důvodů připravujeme společně s poslancem Jiřím Miholou  (místopředsedou Školského výboru PSP ČR) jednání s paní ministryní ohledně úpravy vyhlášky.

Jaromíra Vítková, senátorka