ČTÚ reaguje na podněty z regionu ohledně TV signálu

15. 04. 2023 | TV signál

Senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) se dlouhodobě věnuje jak mobilnímu signálu, tak i televiznímu signálu. V minulosti Český telekomunikační úřad (ČTÚ) řešil řadu stížností, které se týkaly zejména přechodu ze standardu DVB-T na DVB-T2. Dalším problémem, který ruší televizní signál, je stále se rozšiřující síť mobilních signálů. Mobilní radiové sítě mohou negativně ovlivňovat kvalitu příjmu televize, zejména pokud jsou základnové stanice mobilních sítí v blízkosti přijímacích televizních antén diváků.

„V minulosti jsem obdržela několik podnětů od občanů či starostů obcí na rušení televizního signálu. Vždy jsme to společně řešili s Českým telekomunikačním úřadem. Začátkem března jsem jednala s novým předsedou Rady ČTÚ Markem Ebertem. Na jednání jsme probrali jak aktuální výzvu na posílení mobilních sítí, tak i televizní signál. Proto jsem byla přizvána na workshop do Prahy na téma „Problematika řešení stížností na rušení nebo nekvalitní příjem DVBT-2“,“ sděluje senátorka Vítková.

Na workshopu bylo uvedeno, že za roky 2021 a 2022 ČTÚ šetřil a uzavřel 2361 stížností na příjem DVB-T2. Nejčastější příčinou byla závada na straně diváka, v případě tohoto zjištění doporučuje ČTÚ divákům vhodný způsob odstranění závady. Dále pak v některých případech bylo zjištěno a potvrzeno rušení příjmu televize jiným elektronickým zařízením, v takovém případě buď je možno provést odrušení techniky ČTÚ na náklady operátora přímo na místě, nebo je povinen dodatečná opatření na své náklady provést příslušný mobilní operátor.

Předseda Rady ČTÚ Marek Ebert uvedl:V případech, kdy se prokáže nekvalitní televizní signál, jsme připraveni s provozovateli televizních sítí nadále spolupracovat, jednat, a průběžně vyřizujeme jejich požadavky na doplnění kmitočtů pro dokrytí a zlepšení pokrytí některých lokalit.“

Nekvalitní příjem TV signálu můžete hlásit přes formulář na stránkách ČTÚ: https://dvbtform.ctu.cz/formular/udaje-o-podavateli

Konkrétně v Boskovicích byly aktuálně zkušebně zprovozněny 3 vysílače 5G. „Zkušební doba je určena právě na to, aby se lidé ozvali, pokud mají televizní signál přes TV anténu rušen. Vše řeší Český telekomunikační úřad, který následně zjišťuje, čím je zapříčiněno rušení a dle toho jsou přijata opatření,“ uvádí senátorka Vítková.

Dostupnost signálu terestrické televize je uzákoněna a u multiplexu MUX21 je to pokrytí alespoň 95 % obyvatel ČR a u komerčního multiplexu MUX22-24 je to alespoň pro 70 % obyvatel ČR. ČTÚ uvádí, že reálná nedostupnost televizního signálu zásadně neovlivňuje zákonem stanovenou povinnost. V případě stížností jsou všechny podrobeny místnímu šetření, aby bylo zjištěno, co je příčinou rušení. Cílem ČTÚ je, aby televizní diváci byli provozem mobilních radiových sítí postiženi co nejméně.

Tisková zpráva senátorky Ing. Jaromíry Vítkové